Kredi Kartı Kullananların Tadı Kaçtı! Yeni Düzenleme Geliyor

Türkiye’de yaşayan milyonlarca insan, yoksulluk ve açlık sınırının altında yaşarken, bankalara başvurarak geçim sıkıntısını aşmaya çalışıyor. Bu durumda, vatandaşların kredi kartı borçları artış gösterirken, borç geri ödeme oranları da düşüşe geçti.

Geçen yıl kredi kartı kullanımının yüzde 150 artmasına rağmen, Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, tüketimi kontrol altına almak için adımlar atılması gerektiğini belirtti.

KREDİ KARTI KULLANIMI ARTTI

Baştuğ, 2024’te büyüme hızının yavaşladığını ve özellikle kredi kartı kullanımındaki artışın kontrol altına alınması gerektiğini belirtti. Aşırı tüketimin büyümeye yol açtığını vurgulayan Baştuğ, tüketimi azaltarak büyümeyi alternatif kaynaklardan sağlamanın önemine değindi.

Baştuğ, yıl sonunda Merkez Bankası’ndan faiz indirimi beklentisini dile getirerek, “Yüksek faizler, bireylerin kredi taleplerini sınırlıyor. Ortalama enflasyonun yüzde 54-55 olacağını düşünürsek, kredi kartı büyümesinin bu oranın altında kalacağını tahmin ediyorum,” şeklinde konuştu.

YENİ DÜZENLEMELER YOLDA MI?

Hazine Bakanlığı’nın kredi kartları için herhangi bir düzenleme çalışmasının olmamasına rağmen, kredi kartı kullanımındaki hızlı artış, yeni düzenlemelerin gelmesini bekliyor. Kredi kartı kullanımının kontrol altına alınması, hem bireylerin hem de şirketlerin finansal sağlığı açısından son derece önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir